Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Aktuality > Policie ČR vydává varování občanům obcí okresu Prostějov

Policie ČR vydává varování občanům obcí okresu ProstějovDatum konání:
23.5.2017

Pozor na falešné energetiky a podvodné prodejce 

V uplynulých týdnech došlo v sousedním přerovském okrese k několika případům, kdy byli senioři okradeni přímo ve svém bytě, či domě. Z toho důvodu Policie ČR vydává toto varování i občanům obcí okresu Prostějov.

Scénáře těchto případů jsou vždy velice podobné: u dveří zazvoní muž vydávající se za pracovníka společnosti dodávající plyn, elektřinu či vodu. Poté, co je vpuštěn do bytu předstírá kontrolu zařízení či faktur nebo smluv na jejich dodávku. Během této doby požádají seniora o sklenici vody, spolupráci při kontrole zařízení, další doklady či přímo o peníze v případě, že důvodem návštěvy má být vrácení přeplatku. Během návštěvy pak využijí nepozornosti seniora a byt nenápadně prohledají a cenné věci odcizí.

Druhou nejčastější legendou je vydávání se za vnoučata, či za jejich kamarády. V těchto případech pachatelé využívají strachu seniorů o své potomky. Často je první kontakt navázán prostřednictvím telefonického hovoru, kdy se vydávají přímo za vnuka. Senioři jsou tak informováni například o dopravní nehodě vnuka a jeho těžkém zranění, či nutnosti zaplatit pokutu. Pro peníze poté přichází jeho „údajný“ kamarád. Takhle však nepracují ani policisté ani zdravotníci. Pokud budete vnoučatům chtít dát peníze, vždy jim je předejte pouze osobně, či ještě lépe prostřednictvím platebního příkazu v bance. 

Preventivní rady:

  • nikdy neotvírejte cizím a předem neohlášeným lidem
  • na dveře si pořiďte bezpečnostní řetízek a používejte ho
  • nemějte doma větší množství peněz. Ty patří do banky. V případě požáru, či vloupání o ně můžete snadno přijít
  • nikomu cizímu se nesvěřujte o cennostech, které doma máte
  • protože si zloději často předem tipují své oběti, pokuste se jim neprozrazovat, že jste staršího věku (například v současnosti méně užívaným jménem), či že žena žije v bytě sama. Například na jmenovku na zvonek či poštovní schránku umístěte neutrální příjmení, než ženské jméno (příklad: přestože žije žena sama, je bezpečnější označení Novákovi než Jenovéfa Nováková…)
  • pokud vás zástupce firmy (E-on, RWE – Inoggy, Veolia) v místě bydliště navštíví, chtějte vidět služební průkaz a pokud není návštěva předem ohlášená, nejprve si telefonicky u firmy ověřte. Teprve poté můžete pracovníka vpustit do bytu k instalovanému zařízení (elektroměr, plynové spotřebiče apod.). Zástupce jiných firem domů raději vůbec nepouštějte
  • nikdy se nenechte tlačit do žádných rozhodnutí, vše si dobře v klidu promyslete a zvažte poradu s rodinnými příslušníky (když zástupci firmy řeknete, že takové rozhodnutí nemůžete udělat sami, ale musíte se poradit, minimálně vám to dá čas si věc pečlivě promyslet)
  • udržujte dobré vztahy se sousedy. Nikdy nevíte, kdy budete potřebovat jejich pomoc

pokud zaznamenáte pohyb podezřelých osob v okolí, vždy volejte Policii.