Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Kam Vás pozveme

Kam Vás pozveme

VÍCEÚČELOVÉ HŘIŠTĚ V SRBCÍCH    Víceúčelové hřiště v Srbcích

V roce 2011 byla dokončena výstavba víceúčelového hřiště v Srbcích, které se hodí pro většinu míčových her. V roce 2011 bylo hřiště slavnostně otevřeno a zároveň posvěceno farářem T. Stroganem, v tomto roce také zahájil svou tradici turnaj v malé kopané. Jde o fotbalová utkání mezi Srbcemi a okolními obcemi. Kromě místního týmu fotbalistů se turnaje účastní i mnoho dalších přespolních týmů. Turnaj v malé kopané se již tradičně pořádá v letních měsících.

 SOCHA PANNY MARIE S JEŽÍŠKEM Socha Panny Marie s Ježíškem 

V roce 2012 získala Obec Srbce finanční podporu z krajského úřadu Olomouckého kraje na obnovu sochy Panny Marie s Ježíškem.Socha byla ve špatném stavu, chyběli některé části (hlava Ježíška a jeho levá ruka), dále byla napadena mechy a lišejníky. V roce 2011 byl vypracován posudek na opravu sochy Panny Marie s Ježíškem. Odborný posudek zpracoval Martin Parobek ze Šternberka. Rekonstrukce sochy proběhla v roce 2012 a 31. 8. 2012 byla rekonstrukce dokončena a předána. Celková cena rekonstrukce sochy Panny Marie s Ježíškem činila 89 000,- Kč. 

Socha Panny Marie s Ježíškem - Socha Panny Marie s Ježíškem je usazena na vyšším odstupňovaném čtvercovém podstavci. Na podstavec navazuje vysoký sokl z čelní strany ozdobený vsazenou tmavou žulovou deskou s nápisem „KRÁLOVNO NEBES ORODUJ ZA NÁS“. Zadní strana soklu je zdobena nápisem s věnováním: POSTAVENO NA NÁKLADY ZEMŘELÉ MARIE PŘECECHTĚLOVÉ ROZ. TRNĚNÉ ZE SRBEC L.P. 1920.

ROZHLEDNA U VITČICRozhledna u Vitčic

Rozhledna stojí na okraji Vitčického lesa směrem k  Srbcím. Z rozhledny je vidět vlevo na Chřibské pohoří, střed výhledu je na území Hané-   Vyškovsko,  Nezamyslice, Mořice, vpravo pak na Drahanskou vysočinu.Pěkná dřevěná rozhledna úrodné a rovinaté Hané stojí na okraji lesa u Vitčic. Dostaneme se sem po polní cestě ze sedýlka na silnici spojující vesnice Vitčice a Srbce jižně od městečka Nezamyslice resp. Němčice nad Hanou asi 25 km JV od Prostějova.V roce 2001/2002 byla za podpory dotací z "Projektu obnovy vesnice" vybudována na okraji katastru Obce Vitčice "Rozhledna panoramatickým výhledem". Dodavatelem stavby byl TOMIREMONT s.r.o. Prostějov.

ZÁMEK DŘÍNOV

(vzdálenost od obce Srbce 1,5km)

Předchůdcem dnešního zámku v Dřínově byla  zámek Dřínovtvrz postavená nejspíše v poslední čtvrtině 14. století Zbyňkem z Dřínového. Výslovně se připomíná roku 1414, kdy Zbyněk z Dřínového podnikl z této tvrze přepad. Po smrti Zbyňka roku 1418 se zboží ujal jeho syn Zbyněk, který Dřínov prodal roku 1446 Janu Talafúsovi z Ostrova. Roku1460 držel ves Prokop z Domamyslic, který byl však notně zadlužený. Po jeho smrti v roce 1502 jeho žena Anna z Wolfenberka Dřínov prodala Václavu Čechovi z Hrádku. Čechové z Hrádku zboží drželi do roku 1579, kdy Mikuláš Čech prodal tvrz a ves Dřínov s pivovarem, ves Medlov, část Vlčích Dolů a pustou ves Srnov Janu Syrakovskému z Pěrkova a na Staré Vsi. Téhož roku však Jan Syrakovský zemřel a došlo k dalšímu prodeji přesvědčenému utrakvistovi Petru Skrbenskému z Hřiště a na Bělkovicích. Roku 1595 Petr Skrbenský Dřínov s Medlovem, pustým Srnovem a částí Vlčích Dolů prodal Jiřímu Přepyšskému z Rychmburku. V roce 1615 prodali Přepyští Dřínov Bernartu Skrbenskému z Hřiště, kterému byl pro účast na stavovském povstání roku 1621 zkonfiskován. V roce 1653 koupili celé panství hrabata z Walderode a jejich příbuzní hrabata Desfours-Walderode vlastnili Dřínov až do roku 1945, kdy byl jejich majetek na základě tzv. Benešových dekretů zestátněn. Přes 40 let pak zámek chátral až se ho ujal soukromý vlastník, který postupně objekt opravuje. Snad se mu to podaří.

rozhledna BrdoROZHLEDNA BRDO

(vzdálenost  od obce Srbce 22km)

Rozhledna na nejvyšším vrcholku pohoří Chřiby na Brdu (587 metrů) je unikátním a krásným dílem. Vypadá jako by na její vyhlídkový ochoz stoupali lidé milující daleké výhledy už mnoho a mnoho let. Opak je ovšem pravdou a zdání klame. Rozhledna byla otevřena teprve v roce 2004. Tato iluze je zapříčiněna tím, že rozhledna na Brdu je první kamennou rozhlednou, která byla postavena na našem území od 30. let. Ale začněme od začátku. První vyhlídkovou stavbou na vrcholu byla dřevěná věž, která ovšem v 70. letech 20.století dosloužila. Základní kámen současné věže byl položen 28.října 2001. Hlavním iniciátorem projektu bylo občanské sdružení "Chřiby" v čele se starostou nedalekých Kostelan Janem Petříkem. Stavbu provázely problémy s financováním a pro veřejnost mohla být otevřena až 28.října roku 2004. Věž je postavena z pískovce lomu Žlutava metodou tzv. kyklopského zdiva. Stavební materiál byl postupně na Brdo vynášen dobrovolníky. Věž je vysoká 24 metrů a z ochozu, který je o 3 m nížeji lze za krásného počasí dohlédnout na Roháče, Malou Fatru, Jeseníky, Beskydy, Malé i Bílé Karpaty a Pálavu. Při mimořádných klimatických podmínkách jsou vidět i Alpy.

REKREAČNÍ AREÁL KAMÍNKAREKREAČNÍ AREÁL KAMÍNKA

(vzdálenost od obce Srbce 20km)

Originální a architektonicky jedinečná stylová restaurace je velmi vhodným místem pro svatební hostiny, rodinné oslavy s dětmi, romantická posezení u otevřeného krbu, ale i pro bujaré večírky všeho druhu.Z příjemného interiéru provoněného dřevem ze starých modřínových a dubových sudů, ve kterých zrála zlatá slivovice a další věhlasné destiláty, se Vám nebude chtít odcházet.

DINOPARK VYŠKOVDINOPARK VYŠKOV

(vzdálenost od obce Srbce 24km)

Máte chuť setkat se tváří v tvář s prehistorickými ještěry? Ve Vyškově je to možné. Nezvyklou atrakcí pro návštěvníky ze všech koutů republiky, ale i ze zahraničí, je Dinopark Vyškov. Nejen rodiny s dětmi, ale i dospělí, se jistě rádi vypraví do stylově upraveného prostředí parku, kde mohou obdivovat na tři desítky modelů druhohorních dinosaurů v životní velikosti, z nichž některé jsou dokonce pohyblivé a ozvučené. Dinopark však nabídne milovníkům Jurského parku mnohem více než jen procházku mezi obrovskými brontosaury, dravými tyranosaury či stegosaury s mohutnými ostny na hřbetu a ocase. Návštěvníci si budou moci vychutnat trojrozměrnou polarizační projekci ve zdejším kinosále, kde se dozví, jak svět vznikal a jak před prehistorickými ještěry kdysi dávno vypadal. Do Dinoparku se návštěvníci dostanou z nových prostor vyškovské ZOO.